DAHA KALİTELİ HİZMET İÇİN KAYIT OLUNUZ
SAYIN ZİYARETÇİ FORUM SAYFAMIZA HOŞGELDİNİZ..

DAHA KALİTELİ HİZMET İÇİN LÜTFEN SİTEMİZE ÜYE OLUNUZ..

İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİZ..

_______________________________________
Www.EmreMuhasebe.Net / EMRE ÖZEN - KAYSERİ

Hurda İndirimi Geliyor

Aşağa gitmek

Hurda İndirimi Geliyor Empty Hurda İndirimi Geliyor

Mesaj tarafından Admin Bir Cuma Eyl. 04, 2009 10:14 pm

Otomotivde yeni hurda indirimi masada
Hurda İndirimi Geliyor 1252125575

ÖTV sonrası için hurda teşviği kulisleri başlayınca iki bakanlık karşı karşıya geldi. Maliye hem indirimlerin uzatılmasına hem de hurda indirimine karşı çıktı. Sanayi Bakanlığı ise yeşil ışık yaktı.
HÜSEYİN ÖZAY'ın haberi

Hükümetin, krizin yaralarını sarmak ve iç talebi canlandırmak için başta otomotiv sektörü olmak üzere, bazı ürünlere getirdiği vergi indiriminin dolmasına kısa süre kala ‘hurda teşviği’ yine gündeme geldi. Otomotivciler, 30 Eylül’de ÖTV indiriminin bitmesiyle hurda teşviğinin başlatılması için kulis yaparken, Maliye hem indirimlerin uzatılmasına hem de hurda indirimine karşı çıktı. Maliye, 2009’un son çeyreğine ve 2010’a ilişkin vergi tahminlerini de vergi indirimlerinin devam etmeyeceğini baz alarak yaptı. Maliye’nin, hiçbir vergi indirimine sıcak bakmadığı, hatta bazı ürünlerde verginin artırılması görüşünü savunduğu belirtildi.

16 YAŞ SINIRI İSTENİYOR

Konuyla ilgili olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın da bir çalışma hazırladığı, kontrollü bir hurda indirimine yeşil ışık yaktığı kaydedildi. Sanayi Bakanlığı’nın önerdiği sisteme göre, hurda araçların otomotiv fabrikalarına teslimi halinde, teşvik sağlanacak. Hurda indirimi konusunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın görüş ayrılığına düştüğü bildirildi.

SON KARAR BAŞBAKAN’DA

Vergi indirimleri ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ayrıntılı rapor hazırlayacaklar. Hazırlanacak raporlar, sürenin bitimine kısa bir süre kala Başbakan Erdoğan ile yapılacak toplantıda ele alınacak. Bu toplantının sonucuna göre, indirimler konusunda son karar verilecek. Ancak, Maliye ve Hazine’nin indirimlerin kaldırılması yönünde görüş birliğine vardığı şimdiden kulislerde konuşulmaya başladı. Otomotiv sektörü temsilcilerinin, uzun süredir 16 yaş ve üzerindeki araçlar için hurda teşviğinin ÖTV indiriminin ardından uygulamaya konulması yönünde talebi bulunuyordu.

Ergün: Bir yerde kesmek icap eder

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ÖTV ve KDV indirimiyle ilgili uygulamayı ‘ilaç tedavisine’ benzeterek, gerektiği noktada kesmenin önem taşıdığını belirtti. Ergün “İlacı vermeye devam ederseniz, artık bir uyuşturucuya dönüşür hadise. Bir yerde kesmek icap eder. Etki analizlerini bitirmeden vergi indirimleri devam edecektir, devam etmeyecektir, yeni indirimler gelecektir sözleri manipülasyon olur” dedi.

Vergi tahsilatı artmadı Maliye karşı çıktı

Maliye Bakanlığı’nın, 30 Eylül tarihinde süresi dolacak olan vergi indirimlerinin bir daha uzatılmasına karşı çıkmasında, vergi indirimi yapılan sektörlerde vergi tahsilatının artmamasının etkili olduğu ortaya çıktı. Maliye Bakanlığı denetim elamanları, vergi indirimi yapılan sektörlerdeki vergi artışlarını tek tek çıkardı. Bu kapsamda, birçok firmanın vergi indirimlerini, tüketiciye indirim yerine zam olarak yansıttıkları tespit edildi. Otomotiv sektöründe ise, birinci üç aylık dönemde vergi tahsilatında sağlanan vergi artışlarının, ikinci indirim sırasında gerçekleşmediği tespit edildi. Bu nedenle, Maliye Bakanlığı vergi indirimlerinin tamamen kaldırılması gerektiği görüşünü savunuyor.

16 yaş üzeri 4 milyon araç trafikte*

Araç yaşı Miktarı Toplam (Milyon içindeki adet) payı (%)

21 yaş ve üzeri 2.327 21

16-20 1.592 20

11-15 2.179 15

6-10 1.831 17

0-5 3.050 28

Genel toplam 10.980 100

* 2008 itibariyle


Star gazetesi

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 67
Kayıt tarihi : 11/06/09
Yaş : 30
Nerden : Kayseri

Kullanıcı profilini gör http://emremuhasebe.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz