DAHA KALİTELİ HİZMET İÇİN KAYIT OLUNUZ
SAYIN ZİYARETÇİ FORUM SAYFAMIZA HOŞGELDİNİZ..

DAHA KALİTELİ HİZMET İÇİN LÜTFEN SİTEMİZE ÜYE OLUNUZ..

İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİZ..

_______________________________________
Www.EmreMuhasebe.Net / EMRE ÖZEN - KAYSERİ

Yüzde 5'lik Kelle Vergisi Planı

Aşağa gitmek

Yüzde 5'lik Kelle Vergisi Planı Empty Yüzde 5'lik Kelle Vergisi Planı

Mesaj tarafından Admin Bir Perş. Eyl. 24, 2009 8:53 pm

Toplumda yaşamanın topluma belli bir maddi yük getirdiği ve bunun karşılığının ödenmesi gerektiği düşüncesinden hareketle oluşturulan 'kelle vergisi' Türkiye'de de gündeme geliyor.
Yüzde 5'lik Kelle Vergisi Planı Maliye_bakanligi_2
Gelir İdaresi Başkanlığı ve Vergi Konseyi'nin üzerinde çalıştığı taslağa göre, yerel yönetimlerin gelirlerinin artırılması ve yeni kaynak yaratılması amacıyla okulişyeri servislerinden "özel kent vergisi", ticari ve sınai işletmelerden, ev sahiplerinden 3-5 "Büyükşehir vergisi" alınması öngörülüyor. "Kullanana ödet" sistemiyle, okul, işçi servilerinden de vergi alınması düşünülüyor.

MALİYE HIZ VERDİ

Maliye Bakanlığı, vergi sisteminde köklü değişiklikler hedefleyen Gelir Vergisi Yasa taslağına yönelik çalışmalara hız verdi. Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program'da, gelir vergisi yasasının 2010 yılında yenileneceği ve vergiye gönüllü uyumun artırılması ve vergi tabanının genişletileceği vurgulandı. Programda, "Belediye ve il özel idarelerinin mali yapılarının güçlendirilmesi ve hemşerilerine karşı yönetim sorumluluklarının artırılması amacıyla, öz gelirlerinin artırılmasına yönelik düzenleme hayata geçirilecek. Yerel idareler imar ve altyapı hizmeti sonrasında varlıkların değerinden ortaya çıkan artışlardan daha fazla yararlanacak" denildi.

Çapraz kontrol yapılacak
Orta Vadeli Program'a göre, vergi sisteminde radikal adımlar atılacak. Kurumlar arası etkili bir çapraz kontrol sistemi 2010 yılı içinde kurulacak. Maktu vergi ve harçlar güncellenecek. Vergi uyuşmazlıklarına dair idari yargılama alanında düzenleme yapılacak. Çapraz denetimle düşük gelir bildirdiği halde lüks hayat sürenler tespit edilecek. Bu mükelleflerin yıl içinde aldığı gayrimenkuller, kredi kartı harcamaları saptanacak. Gelir vergisi oranlarının yeniden belirlenmesi, kentsel rantların vergilendirilmesi hedefleniyor. Yüzde 15, 20, 27 ve 35 olan vergi tarifesi de değişecek. Son sözü Hükümet söyleyecek.

Ülkeye adım atandan bile aldılar
ABD, İngiltere, Kanada ve Yeni Zelanda'da çeşitli dönemlerde uygulanan kelle vergisi (poll tax), ülkeye adım atanlardan ve seçimlerde oy kullanmak isteyenlerden de alındı. Ekonomik kriz yüzünden gelir kaybına uğrayan çok sayıda şehirde gündeme geliyor. İnternet üzerinden yapılan tartışma platformları ve bloglarda alternatif vergi yolu olarak da tartışmaya açılan kelle vergisi birçok şehre ek gelir sağlarken, halkın tepkisini çekiyor.

Kelle Vergisi nedir?
Vikipedi'ye göre, 'Kelle vergisi', tüm bireylerin eşit mükellef olduğu vergi türü. Bireylerin gelirlerine orantılı vergi vermesi düşüncesine dayanan gelir vergisinin aksine kelle vergisi, herkesin aynı miktarda vergi vermesi esasına dayalıdır. Bunun ardındaki mantık, bir toplumda yaşamanın, gelirden bağımsız olarak, topluma belli bir maddi yük getirdiği ve bunun karşılığının ödenmesi gerektiği.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 67
Kayıt tarihi : 11/06/09
Yaş : 30
Nerden : Kayseri

Kullanıcı profilini gör http://emremuhasebe.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz